تبلیغات
دنیـــــای مجـــــازی - تاثیر اینترنت بر پیشرفت کشور ها
تاریخ : سه شنبه 11 تیر 1392 | 07:53 ق.ظ | نویسنده : دنیای مجازی
تاثیر اینترنت بر پیشرفت کشورها
ندا لهردی - در حالی كه جمعیت جهان رو به افزایش است، نیازهای افراد به استفاده از امكانات و خدمات مدرن ارتباطی هم بیشتر می‌شود. در این میان اما اینترنت بستری مهم و گسترده برای دسترسی مردم جهان به ارتباطات است و به همین علت هم در طول سال‌های گذشته میزان نفوذ اینترنت در كشورهای مختلف جهان به سرعت در حال افزایش است و هر روز به تعداد كاربران این شبكه جهانی افزوده می‌شود.بر اساس آمارهای منتشر شده از طرف اتحادیه جهانی مخابرات (ITU)، در حالی كه در سال ۱۹۹۳ تنها ده میلیون نفر از مردم جهان به اینترنت دسترسی داشتند، این تعداد ظرف دو سال در سال ۱۹۹۵ به ۶۷۰ میلیون نفر و در سال ۲۰۱۱ به ۴۵/۲ میلیارد نفر رسیده است.
طبق این آمار، تخمین زده می‌شود كه جمعیت جهان تا پایان سال ۲۰۱۳ به ۱/۷ میلیارد نفر برسد كه از این تعداد ۷۷ درصد در كشورهای توسعه یافته و ۳۱ درصد در كشورهای در حال توسعه هستند.
در حقیقت با گذشت زمان میزان نفوذ اینترنت در كشورهای توسعه یافته و پیشرفته سرعت كندتری خواهد داشت و در مقابل دسترسی به اینترنت در كشورهای در حال توسعه مانند كشورهای واقع در آسیا، آفریقا، آمریكای لاتین و خاورمیانه با سرعت قابل ملاحظه‌ای رشد پیدا می‌كند.

با توجه به این آمارمیزان نفوذ اینترنت در كشورهای مناطق مختلف آفریقا، آمریكا، كشورهای عربی، آسیا و اروپا به ترتیب به ۱۶ درصد، ۶۱ درصد، ۳۸ درصد، ۳۲ درصد و ۷۵ درصد می‌رسد. 
این در حالی است كه همزمان با افزایش سطح دسترسی مردم كشورهای مختلف به اینترنت، تقاضا برای دسترسی به اینترنت پرسرعت هم بیشتر و بیشتر می‌شود.
در حقیقت افزایش سرعت اینترنت در كشورها می‌تواند تاثیر چشمگیری بر روند رشد و توسعه آنها در بخش‌های مختلف داشته باشد.

در همین راستا سه موسسه تحقیقاتی Analysys Mason، Tech4i2 و DG Connect به بررسی تاثیرات اجتماعی و اقتصادی دسترسی به اینترنت پر سرعت پرداخته‌اند. 
این تحقیقات نشان می‌دهد كه اینترنت پر سرعت می‌تواند نقش مهمی در پیشرفت جوامع به خصوص روستایی و محلی داشته باشد، به عنوان مثال ارائه اطلاعات و خدمات محلی از طریق اینترنت و شبكه‌های اجتماعی می‌تواند تاثیر زیادی بر سرعت انجام امور مختلف و البته مدرنیزه كردن آنها و ارائه امكانات و خدمات به روز برای افزایش رفاه عمومی داشته باشد.

نمونه جالب در این مورد آمریكا است كه براساس مطالعه‌ای در ۲۰۰۹ از میان كاربران اینترنت پر سرعت این كشور ۸۰ درصد از اینترنت برای دیدن و خواندن اخبار محلی و كشوری استفاده می‌كردند و ۷۹ درصد هم دست كم یك وب‌سایت محلی یا دولتی را بازدید كرده بودند. 
علاوه بر اینها، دسترسی به اینترنت پرسرعت می‌تواند نقش تاثیر گذاری بر كاهش جرائم، افزایش قدرت واكنش نیروهای پلیس به وقوع جرائم، بهبود روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی و بهبود توانایی ارگان‌ها و بخش‌های مرتبط دیگر برای واكنش در شرایط اضطراری داشته باشد.
به طور كلی دسترسی به اینترنت پر سرعت مزایای زیادی برای ارتقای میزان توانایی خدمات عمومی و اجتماعی خواهد داشت به این ترتیب كه بخش‌های مرتبط می‌توانند با استفاده از اینترنت پر سرعت به راحتی موارد دریافتی از سطح جامعه شامل متن‌ها، عكس‌ها یا فیلم‌ها را در حداقل زمان ممكن دریافت كرده و به اشتراك بگذارند تا امكان ارائه خدمات بهتر به خصوص در شرایط اضطراری را فراهم بیاورند.
استفاده از اینترنت پر سرعت همچنین نقش مهمی در بهبود تحصیل، آموزش و مهارت‌آموزی در بزرگسالان و كودكان به عنوان مثال از طریق آموزش از راه دور و دسترسی آنلاین به اطلاعات آموزشی خواهد داشت.


بررسی‌های مختلف در این زمینه نشان می‌دهد كه دسترسی به اینترنت پر سرعت امكان دانلود و آپلود سریع‌تر ویدئوها را برای برگزاری ویدئو كنفرانس‌های مربوط به كلاس‌های آموزش از راه دور و مجازی فراهم می‌آورد.
در این مورد مدارس مجازی انگلستان نمونه خوبی هستند كه از پهنای باند كافی و مناسب ۲/۱۹ مگابیت بر ثانیه‌ای برای برگزاری كلاس‌های آموزش از راه دور استفاده می‌كنند. 

در این میان بهبود اقتصادی و افزایش اشتغالزایی یكی از ملموس‌ترین تاثیراتی است كه دسترسی به اینترنت پر سرعت در كشورها می‌تواند داشته باشد.
به صورت عمومی تاثیر افزایش نفوذ اینترنت پر سرعت بر بهبود شرایط اقتصادی و اشتغالزایی در هر كشور و جامعه‌ای نمود بیشتری نسبت به تاثیر آن بر بخش‌های كوچك‌تر جامعه خواهد داشت. بررسی‌های مختلفی وجود دارند كه نشان می‌دهند دسترسی به اینترنت پر سرعت می‌تواند تاثیر مثبتی بر رشد اقتصادی آن جامعه داشته باشد و شاید مهم‌ترین تاثیر آن بر افزایش تولید ناخالص داخلی آن كشور باشد. این رشد از طریق سرمایه گذاری در زیر ساخت‌ها و گسترش دسترسی به اینترنت پر سرعت امكان پذیر خواهد بود.

شش تحقیق مختلف به این نتیجه رسیده‌اند كه با هر میلیارد یورو سرمایه‌گذاری در توسعه اینترنت پر سرعت در هر كشور به طور متوسط ۹۳۲۰ شغل مستقیم می‌تواند ایجاد شود.
یك تحقیق انجام شده در این مورد توسط محققی به نام «نینا زرینچ» نشان می‌دهد كه افزایش ۱۰ درصدی میزان نفوذ اینترنت پر سرعت در هر كشور می‌تواند به افزایش ۹/۰ تا ۵/۱ درصدی تولید ناخالص ملی آن كشور منجر شود.
از طرفی نمی‌توان از تاثیر دسترسی به اینترنت پر سرعت بر افزایش پس انداز افراد چشم پوشید كه به طور عمده از طریق خرید آنلاین اجناس و خدمات مختلف به دست می‌آید. تحقیقات مختلف وجود رابطه مستقیم میان توسعه اینترنت پر سرعت و افزایش سطح درآمد افراد را تایید كرده‌اند.

در نهایت این تحقیق اخیر كه برای مركز تحقیقات اتحادیه اروپا انجام شده است، نشان می‌دهد كه به طور كلی استفاده از اینترنت پر سرعت نقش غیر قابل انكاری در بهبود كیفیت زندگی افراد و رفاه اجتماعی خواهد داشت كه كمك به كاهش اتلاف وقت و انرژی، استفاده از خدمات و تسهیلات بهتر، تعاملات اجتماعی بهتر با دوستان و افراد خانواده و همراهی با روند رشد جهانی تنها مواردی از تاثیرات آن هستند.

از طرفی استفاده از اینترنت پر سرعت می‌تواند به كاهش هزینه‌های درمان و افزایش ارائه و ارتقای خدمات بهداشتی و اجتماعی هم كمك كند كه درمان از راه دور و كنترل آنلاین بیماران یكی از بهترین روش‌های به كار گرفته در این زمینه هستند كه در حال حاضر در بسیاری از كشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار می‌گیرند. مركز راهبردی فناوری اطلاعات آمریكا در سال ۲۰۰۷ تحقیقی در این زمینه انجام داد كه نشان می‌داد كنترل آنلاین و از راه دور بیماران در این كشور می‌تواند در هر سال سودی در حدود ۲۱ میلیارد دلار برای این كشور به همراه آورد. 

شهری پیشرفته در قلب هلند 
شهر «نوئنن» كه در جنوب كشور هلند و حدود ۱۰ كیلومتری شهر ایندهوون قرار دارد، در این تحقیق به عنوان نمونه‌ای از یك شهر پیشرفته با سطح دسترسی بالا به اینترنت پر سرعت معرفی شده است. میزان درآمد و تحصیلات مردم این شهر به طور عمومی بالاتر از متوسط كشور هلند است. این شهر تجربه اجرای اولین پروژه اجرا شده توسط ساكنان خود شهر را در اروپا دارد.
پروژه دسترسی به اینترنت این شهر با نام OnsNet كه به معنای شبكه ما است، در اواسط سال ۲۰۰۱ راه‌اندازی شد. هدف این طرح در ابتدا ایجاد دسترسی به اینترنت پرسرعت و برقراری ارتباط ویدئویی و تصویری افراد مسن و ناتوان با پزشكان از خانه بوده است.

برای اجرای این طرح وزارت امور اقتصادی هلند برای دسترسی هر خانه به این طرح ۸۰۰ یورو سرمایه‌گذاری كرد و در نهایت میزان بودجه دولتی كه برای اجرای این طرح اختصاص یافت به حدود ۲/۶ میلیون یورو رسید. البته بخش خصوصی هم برای اجرای این طرح و دسترسی هر خانه به اینترنت پر سرعت ۱۵ یورو هزینه كرد و پیش‌بینی شد كه زمان بازگشت سرمایه برای بخش خصوصی حدود ده سال خواهد بود.
حالا مردم این شهر برای دسترسی به اینترنتی با سرعت بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ مگابیت در هر ثانیه در هر ماه حدود ۶۷ یورو می‌پردازند. 

كشوری با بیشترین كاربران اینترنت پر سرعت 
ژاپن با استفاده از سه تكنولوژی مختلف دسترسی مردم این كشور به اینترنت پر سرعت را فراهم آورده است.
این كشور در حال حاضر بیشترین تعداد كاربران اینترنت پر سرعت در جهان را دارد. این كشور در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹ دو تكنولوژی ADSL و FTTP را به كار گرفت و در نهایت در سال ۲۰۱۰ اینترنت پر سرعت كابلی را به خانه مردمش برد. این روند به رونق اقتصادی و افزایش سطح درآمد و رفاه عمومی مردم این كشور در سال‌های اخیر منجر شده است.


طبقه بندی: اخبار فناوری، 
برچسب ها: اینترنت، شبکه، امنیت، تاثیر اینترنت، پیشرفت کشور، اخبار فناوری، دنیای مجازی،  
دنبالک ها: منبع خبر،  

  • لحظه ها
  • بیا 2 اینجا
  • ضایعات