تبلیغات
دنیـــــای مجـــــازی - راهنمای استفاده و نگهداری از باتری لپ تاپ و نوت بوک
تاریخ : دوشنبه 17 تیر 1392 | 09:31 ق.ظ | نویسنده : دنیای مجازی


همه نکات کلیدی در مورد باتری لپ تاپ ها و نوت بوک ها
چهت مشاهده به ادامه مطلب مراجعه نمایید.


چند نکته کاربردی

اگر به هیچ آداپتور یا سیم برقی دسترسی ندارید و می خواهید باتری شما به مدت طولانی کار کند، نکات زیر را مدنظرقرار دهید:

1- از تنظیمات قسمت power management لپ تاپ استفاده کنید 

در ویندوزبخش تنظیمات برق مصرفی سیستم باعنوان power optionدر قسمتcontrolpanel قرار دارد. در این بخش، از قسمت Power Schemes زبانه ی Portable/Laptop را انتخاب کنید. بسیاری از شرکت های تولید کنندۀ لپ تاپ یک سری برنامه های اختصاصی برای همین منظور ارائه می دهند که می توان از آنها برای بهینه کردن برق مصرفی لپ تاپ و افزایش عمر باتری استفاده کرد.

2-نور صفحه نمایش را کم کنید

شما می توانید روشنایی نمایشگر را تا حد ممکن کم کنید تا برق کمتری مصرف شود.در حقیقت با کاهش نور صفحه به چشمان شما فشارکمتری وارد شده و کمتراحساس خستگی می کنید.

3-برنامه های اضافی را ببندید

اجرای برنامه های اضافی باعث افزایش برق مصرفی لپ تاپ می شود. با بستن این پنجره ها می توانید برق مصرفی دستگاه را کاهش دهید.

4-کارتهای الحاقی یا ابزارهای جانبی متصل به USP را از لپ تاپ جدا کنید

این ابزارها حتی زمانی هم که بدون استفاده باشند برق مصرف می کنند، بنابراین با برداشتن آنها مدت زمان کارکرد باتری افزایش خواهد یافت.

5-شبکۀ Wireless یا بلوتوث را بعد از استفاده خاموش کنید

هنگامی که از شبکه Wireless یا بلوتوث استفاده نمی کنید آنها را خاموش کنید تا برق کمتری مصرف شود.

6-Ram سیستم را افزایش دهید

کامپیوتراطلاعاتی را توسط CPU پردازش میکند در Ram یا روی هارد در حافظه مجازی ذخیره میکند. هارد سیستم نسبت به حافظه اصلی برق بیشتری مصرف می کند ؛ بنابراین با افزایش مقدار Ram ذخیرۀاطلاعات در هارد کاهش یافته ودر نتیجه انرژی کمتری مصرف می شود.

7- فقط در مواقع کاملاً ضروری از CD/DVD Rom یا CD/DVD Writer استفاده کنید

تا جایی که امکان دارد از فعالیتهایی که نیاز مداوم به استفاده از درایو اپتیکال دارند (مثل گوش دادن به سی دی های موسیقی ) جدداً خودداری کنید. 

8- برنامه های سنگین گرافیکی را اجرا نکنید

زمانی که این برنامه ها را اجرا می کنید لپ تاپ در بالاترین حد کارکرد خود قرار می گیرد و در نتیجه شارژ باتری به سرعت کاهش می یابد.

چند نکته درباره نحوه نگهداری از باتری 

امروزه تقریباً همۀ لپ تاپ ها از باتری های قابل شارژLithium-ion (Li-Ion) استفاده می کنند. باتری 
Lithium-ion نسبت به باتری های قدیمی Nickel-Metal Hydride (NiMH) یا Nickel Cadmium (NiCd) مزیت های فراوانی دارد. از جمله اینکه از نمونه های قبلی سبکترند وعملکرد بهتری هم دارند و هم بر حافظه سیستم تأثیری نمی گذارند. علیرغم این مزایا شما می توانید عمر باتری خود را با انجام راه کارهای ارائه شده در زیر به بالاترین حد افزایش دهید.

1-باتری های جدید را باید قبل از استفاده بطور کامل شارژ کنید

برای اینکه بتوانید از باتری خود بطور بهینه و در مدت زمان بیشتری استفاده کنید، باید قبل ازاولین استفاده آنرا بطور کامل شارژ کنید. این کار در سه نوبت اول شارژ باتری، بسیار مهم است. قبل از شارژ باید باتری خالی شده باشد و در موقع شارژ هم بگذارید باتری کاملاً شارژ شود. 

2-هر چند ماه یکبار باتری سیستم را تنظیم کنید

تقریباً باتری همۀ نوت بوک ها به یک ریزپردازنده داخلی مجهز می باشد که کارکرد های باتری یعنی تعداد دفعاتی که باتری شارژمی شود، تعداد دفعاتی که شارژ باتری خالی می شود، ظرفیت باتری در حالت شارژ کامل وشمارش شارژهای تناوبی را محاسبه می کند. دقیقاً بعد از گذشت چند ماه ظرفیت باتری در حالت شارژ کامل کم می شود که می توان با تنظیم آن عملکرد باتری را بهبود بخشید.

بعضی از لپ تاپها در ویندوز یا تنظیمات BIOS ابزارهایی را جهت تنظیم باتری درنظر گرفته اند. اگر نوت بوک شما هم این ابزارها را دارد قبل از تنظیم باتری مراحل زیر را انجام دهید:

1- لپ تاپ را به برق وصل کرده و اجازه دهید که کاملاً شارژ شود.
2- پس از آنکه باتری کاملاً شارژ شد آنرا از برق جدا کرده و هنگام کار با لپ تاپ از شارژ باتری استفاده کنید. دربخش تنظیمات Power Option همۀ عواملی را که ممکن است در اثر خالی شدن شارژ باتری اتفاق بیفتد مثل shut down شدن یا رفتن به حالت Hibernationیا stand-by غیرفعال کنید . وقتی که شارژ باتری به 3 درصد رسید، همۀ برنامه ها را ببندید و اجازه بدهید لپ تاپ خودش خاموش شود.
3- باتری را به جریان برق وصل کرده و بگذارید کاملاً شارژ شود. به این ترتیب باتری شما برای تنظیم آماده شده است.


3-باتری خود را در جای مناسب قرار دهید

بطور کلی گفته می شود که باتری در دمای 20 درجه سانتیگراد بهترین کارایی را دارد، اما دمای بین 0 تا35 درجه سانتیگراد هم برای باتری دمای خوبی محسوب میشود. قراردادن باتری در محیط خیلی گرم یا خیلی سرد باعت افت کارکرد آن می شود. حتی ممکن است روی طول عمر باتری هم اثر منفی داشته باشد.

4-موقعی که از باتری لپ تاپ استفاده نمی کنید آنرا در جای مناسب قراردهید

اگر تصمیم گرفتید که از لپ تاپ خود به مدت یک ماه یا بیشتر استفاده نکنید، پیشنهاد می کنیم باتری آنرا خارج کرده و در یک جای تمیز، خشک و خنک نگهدارید. در ضمن مطمئن شوید که باتری حدود 70 درصد شارژ داشته باشد. در مدت زمانی که از باتری استفاده نمی کنید کم کم شارژ باتری کاهش می یابد، پس به شما پیشنهاد نمی شود که برای مدت طولانی مثلاً بیشتر از 3 ماه باتری خود را خارج از لپ تاپ نگداری کنید زیرا ممکن است به باتری آسیب وارد شود.

نکات دیگر

استفاده ازباتری با ظرفیت بالا یا باتری های یدکی
در بعضی موارد این امکان وجود دارد که برای لپ تاپ یک باتری با ظرفیت بالا خریداری شود که در اینصورت می توانید با استفاده از دو باتری وقتی که لپ تاپ به برق وصل نیست زمان بیشتری با آن کار کنید.

عوض کردن باتری
باتری که به درستی استفاده شده باشد باید حداقل 300 بار بصورت کامل چرخه شارژ و دشارژ را انجام دهد. شما می توانید زمانی که دیگرباتری اصلی خوب کار نمی کند یک باتری جایگزین بخرید. مهمترین نشانه این حالت آن است که حتی بعد از تنظیم باتری، زمان کارکرد آن شدیداً کاهش می یابد.

بازیافت باتری
لطفاً باتری های از کار افتادۀ خود را در سطل زباله نیندازید زیرامحیط زیست را آلوده می کند. باتری ها باید بازیافت شوند و برای داشتن محیطی سالم و اجرای برنامه های اقتصادی باید از محیط اطراف خود جمع آوری شوند. 


طبقه بندی: آموزشی، 
برچسب ها: باتری، لپ تاپ، نوت بوک، نگهداری، اخبار فناوری، دنیای مجازی، نگهداری باتری،  

  • لحظه ها
  • بیا 2 اینجا
  • ضایعات