تبلیغات
دنیـــــای مجـــــازی - وزیر ارتباطات: شنود در ایران مانند اروپا نیست - در اینترنت حلال، فیسبوک جایی ندارد !
قانون - زهرا علی‌اكبری- محمد حسن نامی از سازمان جغرافیایی به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات آمد. آخرین مردی بود كه سوار قطار كابینه دهم شد و برای هفت ماه پست وزارت در یكی از كلیدی ترین وزارتخانه‌های ایران را پذیرفت.عصر پنجشنبه در حالی كه قرآن گوش می‌كرد از ما استقبال كرد. وی ماجرای نقل‌قول هایش در خصوص انتقال صدا و تصویر امام زمان(عج) از لایه‌های جدید و بالاتر از لایه‌های جو را یك شیطنت رسانه‌ای می‌داند و معتقد بود بحثی علمی در این حوزه مطرح كرده است كه باید در فرصتی دیگر واكاوی كرد. وی در گفت‌و‌گویی دو ساعته درباره دلایل پذیرش این پست تنها برای هفت ماه و شبهاتی كه درباره شنود و شبكه ملی ارتباطات و. .. مطرح است پاسخ داد. ضمن تشكر از حضور همكار محترم مسعود كاظمی در این نشست، مشروح مصاحبه محمد حسن نامی، آخرین مسافر كابینه دهم در پی می‌آید:

شما تنها هفت ماه مانده به پایان كابینه دهم، مسئولیت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را قبول كردید. بفرمایید چه چیزی سبب شد به این جمع‌بندی برسید كه برای مدتی به این كوتاهی مسئولیتی در حد وزارت را بپذیرید؟ 
نیروهای مسلح هر كجا كه بخواهند بروند باید از حضرت آقا اجازه بگیرند. ما هم وقتی این مسئولیت مطرح شد از ایشان اجازه گرفتیم و حالا هم مامور خدمت در این وزارتخانه هستیم.

چطور شما به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات انتخاب شدید؟ آشنایی قبلی با آقای احمدی نژاد داشتید؟ 
بله ایشان را از خیلی سال قبل می‌شناسم. این آشنایی مربوط به دوران جنگ است. البته من با برادران ایشان حاج امیر و حاج داوود هم آشنایی دارم.

خودشان پیشنهاد وزارت را با شما مطرح كردند؟ 
خیر، موضوع را به وزیر دفاع گفته بودند و گردش كار من را از ایشان گرفته بودند ، بعد هم كه حضرت آقا تایید كردند و گفتند بروید دولت من هم آمدم.

كار با دولت دهم چطور بود؟ 
آقای احمدی‌نژاد خصوصیات خوب زیادی دارند. سختكوشی و شب و روز كار كردن از خصوصیات مهم ایشان است. در ضمن اصلا دنبال مال دنیا نیستند. بعضی خصوصیاتی كه بعضا افراد را به سقوط می‌رساند در ایشان وجود ندارد. تلاش ایشان زیاد است البته عموما آخر هر كاری حرف و حدیث و. .. پیش میاد.

چه حرف و حدیثی؟ 
این دوره از انتخابات را ببینید. چه فضای خوبی به وجود آمد. رقبا به همدیگر تبریك گفتند باخت خودشان را به گردن زمین و داور و. . نینداختند. خب بهتر بود این كار زودتر شروع می‌شد. البته كم كم بدرقه هم در فضای سیاسی ایران جا افتاده است. همین چند روز پیش خدمت حضرت آقا رسیدیم وایشان از تلاش‌های دولت تشكر كردند و یادآوری كردند كه این دولت شعارهای انقلاب را در دست گرفته است. خب این‌ها خیلی مسائل مهمی است.

حالا با چه برنامه‌ای وارد وزارتخانه شدید. فكر می‌كردید می‌توانید در این مدت كاری از پیش ببرید؟ 
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وزارتخانه بسیار مهمی است. البته مدت حضور من در این وزارتخانه كوتاه بود و شاید بگویند كه چون دارد می‌رود این صحبت‌ها را می‌كند. اما من معتقدم كه باید در مسیری حركت كرد كه كسی برای استفاده از اینترانت پول پرداخت نكند. حتی نظرم این است كه تا دو سه سال دیگر كسی برای مكالمه تلفنی هم پول پرداخت نكند. وقتی می‌شود از طریق فیبر نوری ۲۷۰۰ خدمت را به مردم ارائه كرد دلیلی ندارد برای این موارد از مردم پول بگیریم.

خب شما فكر می‌كردید بتوانید این برنامه‌ها را محقق كنید؟ 
تلاش زیادی در همین دوره كوتاه كردیم. بالاخره تصمیم به ساخت شهرك‌های ICT گرفتیم البته دولت پولی ندارد و باید به روش BOO مجوز سرمایه‌گذاری بدهد. نسل ۳ تلفن همراه نیمه فعال است و نسل چهار را هم مجوزهایی برای فعال شدنش دادیم. البته خب برخی كارها ماند برای دولت بعدی كه بیاید و روی شبكه ملی اطلاعات و فیبر نوری و. .. كار كند.

شما در جلسه رای اعتمادتان گفتید یكی از برنامه‌هایتان تحقق عدالت اجتماعی است. فكر می‌كردید می‌شود در این هفت ماه عدالت اجتماعی را برقرار كرد؟ 
در این مدت خیر، اما می‌شود در این مسیر حركت كرد. بالاخره این وزارتخانه با تمامی ابعاد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و حتی نظامی و امنیتی سر و كار دارد. الان تاثیر ICT بر زندگی مردم ملموس است. در حقیقت به نوعی زندگی دوم آغاز شده است. بحث دنیای مجازی كه روز به روز بیشتر به دنیای واقعی نزدیك می‌شود مطرح است. البته در دهه بعد بیشتر شاهد تاثیرگذاری ارتباطات بر زندگی مردم هستیم. ببینید در سال ۱۳۹۱ درآمد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ۵۱۸۴ میلیارد تومان بوده است. خب این مبلغ را مقایسه كنید با درآمد اپل كه ۱۱ درصد بیشتر از درآمد نفت و گاز عربستان بود یا درآمد مایكروسافت كه در سال ۲۰۱۲ بیش از درآمد نفت و گاز سه كشور بود. همان طور كه گفتم اگر در این مسیر كار ادامه یابد می‌شود عدالت را در این حوزه برقرار كرد.

به همین ماجرای نسل سوم موبایل اشاره كردید؟ ماجرا چیست چطور اول مجوز صادر شده و سرمایه‌گذاری صورت گرفته و حتی تبلیغات و فروش سیم‌كارت اتفاق افتاده اما هنوز تماس تصویری برقرار نشده است. حالا فناوری‌های جدیدتر هم با همین مشكل فرهنگی در جامعه روبه‌رو نمی‌شود؟ 
نسل سه موبایل وارد كشور شده است اما فقط ارتباط تصویری برقرار نشده.

خب در این حوزه مشكلات عقیدتی و... وجود داشت. این اتفاق بالاخره می‌افتد؟ 
یك پیوست فرهنگی در حال تهیه است كه مشكل را برطرف می‌كند.

در دوره شما هم ماجرای راه‌اندازی ایمیل ملی و شبكه ملی اطلاعات پیگیری شد. .. 
البته در ایران به هر چیزی جدیدی هجوم می‌‍‌برند و به این‌ها هم هجوم بردند. از رسانه‌های خارجی تا داخل كشور. حالا من یك مقدمه هم بگویم كه دنیا دارد در این حوزه چه می‌كند. مثالی بزنم برای روشن شدن بحث. چهار سال پیش وهابیون اطلس غزوات حضرت رسول را تهیه كردند و نقش حضرت علی را خیلی كمرنگ كردند. آنها ۳۰ میلیون دلار دادند تا به مدت سی سال این اطلس روی گوگل قرار گیرد. خب برای چه این كار را می‌كنند؟ برای فرهنگ‌سازی. این‌ها هجوم فرهنگی است دیگر. ما هم باید خیلی در این زمینه‌ها كار كنیم. محتوا در ایران خیلی زیاد است اما در قالب سخت افزار است اگر چه اخیرا سایت‌هایی فعال شده‌اند اما كاربردی ندارند. مهم این است كه محتوایی كه دارید روی سایت ملی قرار گیرد و هر كسی در هر جای دنیا بتواند این محتوا را دریافت كند. محتوایی كه در زمینه دینی و مذهبی درایران تولید می‌شود كم نیست. ما اگر چنین سایتی داشته باشیم بعدا برای ما این زمینه فراهم می‌شود كه دولت مجازی اسلامی و مجلس مجازی اسلامی و قوه قضاییه اسلامی و حوزه علمیه مجازی و. .. معرفی كنیم. اولین نیاز پس همین است كه چنین سایتی داشته باشیم. در مرحله اول هزار ترابایت هم ظرفیت باید داشته باشیم تا سرعت این كار توسعه یابد.

خب وقتی این موضوع مطرح شد برخی فكرشان رفت به این سمت كه اگر این شبكه راه بیفتد ارتباط ایران با اینترنت بیرون دیگر قطع می ‌شود. 
اصلا این طور نیست. دنیای امروز پیوسته است و از نظر اقتصادی و علمی پیوستگی دارد. منتها می‌توانید در كنار این اینترنت، شبكه ملی اطلاعات را هم داشته باشیم. سه هفته پیش مثلا ما ۱۰ مگ پهنای باند را افزایش دادیم. اصلا امروز از اینترنت گریزی نیست. روز به روز بیشتر توسعه می‌یابد. الان این خط ایپك را كه از كشورمان عبور دادیم بین شرق و غرب ۲۵ ترابیات الان ترانزیت دیتا است كه از طریق دریا از كانال سوئز عبور می‌كند و به آمریكا می‌رود. آنها كه عهده‌دار اصلی اینترنت هستند دوست دارند از مسیری بروند كه مصرف‌كننده هم هست. حالا اینجا هم كه مصرف‌كننده هستیم. این كار برای ما هم ارزآوری دارد و هم سرعت اینترنت را بالا می‌برد. ما هر چه سرعت اینترنت را در كشور بالا ببریم كمك كردیم به شبكه علمی و اقتصاد كشور و. ..

خب ، حالا بفرمایید كه چرا پهنای باند در ایران كم است؟شما درباره مزایای علمی افزایش سرعت اینترنت می‌گویید اما امارات متحده عربی كه اصلا تولید علمی ندارد سرعت اینترنت خانگی اش ۹۰۰ برابر ماست ، یا سرعت اینترنت خانگی ارمنستان صد برابر است. خب این‌ها تناقض ندارد ؟ این شائبه پیش می آید كه در ایران اصلا خود حاكمیت نمی‌خواهد كه سرعت اینترنت افزایش یابد. 
نه اصلا این‌طور نیست. ببینید كشورهای همجوار ما اشرافیت آمریكا برهمه امورشان را پذیرفته اند اما نگاه ما به عنوان یك نگاه مستقل ، و كشوری كه خود را تحت تاثیر نگاه دیگران قرار نمی‌دهد فرق می‌كند. الان سرعت آمدن اطلاعات از غرب به جهان سوم هشت بر یك است. یعنی هشت تا مطلب می‌دهد به شما و یكی می‌گیرد آن هم از چین و هند و... به این باید توجه كرد. این اتفاق یعنی چه ؟ یعنی سیطره فرهنگ غرب بر جهان سوم. ما این را نمی‌خواهیم. كشوری هست كه اصلا به این توجه ندارد كه سرعت واریزی دیتای اطلاعات چه تاثیری بر فرهنگ وسبك زندگی‌اش دارد اما برای ما این طور نیست. ما روش نوینی از مدیریت اسلامی را به جهان معرفی كردیم. اما مسئله این نیست كه نخواهیم سرعت اینترنت را بالا ببریم.

اما با فرمایش شما انگار با برنامه و خودخواسته سرعت اینترنت پایین است. 
نه به این شیوه. البته شما می‌دانید كه وقتی وارد قسمت پنهان امنیت ارتباطات در جهان می‌شویم وضعیت دیگری وجود دارد. حتی بعضی قدرت‌های جهانی یارانه می‌دهند كه مطالبشان از طریق اینترنت وارد خانه‌های مردم بشوند. اصلا یارانه می‌دهند برای توسعه موبایل. چرا؟ چون وقتی آمد با این سبك آن وقت تاثیرگذاری فرهنگی رخ می‌دهد. یك وقت اینترنت هست مثل چین اما كنترل شده است. در خود انگلیس و آمریكا هم كنترل شده است اگر در این كشور در شبكه‌ها چیزی در فضای مجازی علیه رژیم صهیونیستی و منافع سرمایه داران آمریكا بنویسید فیلتر می‌كنند و هم شاید برخورد دیگری كنند. همین الان آمریكا سعی می‌كند تا یكی دو سال دیگر ۱۷ سرویس خدماتی را روی موبایل هر فرد ارائه دهد. آنها می‌خواهند سبكی یا روشی را كه می‌تواند در اختیار غربی‌ها باشند را در جهان داشته باشند. باید به این‌ها توجه كرد.

یك جور دیگر می‌پرسم پایین بودن سرعت اینترنت به خاطر تصمیم حاكمیت است یا كمبود سرمایه‌گذاری در این حوزه؟ 
خب سرمایه گذاری هم كم بوده و باید بیشتر به این حوزه توجه كرد.. . البته خط ایپك كه از ایران عبور كرده است، سبب می شود پهنای باند تقویت شود.

پس حاكمیت كاری به این حوزه ندارد؟ 
خیر.

واقعا اتفاقی و تنها به دلیل كمبود سرمایه‌گذاری پهنای باند تا این حد پایین‌تر از كشورهای دیگر است؟ 
ببینید شركت‌های خصوصی اینترنت وارد می‌كنند و تقسیم می‌كنند. بخشی از این مشكل داخلی است. مردم كمتر بین اینترنت و اینترانت تفاوت می‌گذارند. مثلا یك SERVICE PROVIDER بیش از ظرفیتش اقدام می‌كند. سروری كه پاسخگوی بیش از صد نفر نیست آمده الكی یك پهنای باند را بین تعداد زیادی تقسیم كرده و شبكه دچار كندی شده. انشاا... وقتی شبكه ملی اطلاعات تكمیل شود كه خیلی هم زمان نمی‌برد مشكل حل خواهد شد.

برویم سراغ فیلترینگ؟ 
این را بگذاریم برای بعد.

پس برویم سراغ شنود. مردم فكر می‌كنند فضای ارتباطی در ایران بسیار تحت كنترل است. همه مكالمات شنود می‌شود. همه ایمیل‌ها كنترل می‌شود. 
در ایران این طور نیست.

آقای نامی حتی من در سطح مقامات دیده‌ام كه وقتی می‌خواهند جلسه‌ای خصوصی برگزار كنند موبایل‌هایشان را خاموش می‌كنند و باتری آن را هم در می‌آورند. یعنی توهم شنود وجود دارد نه خود شنود؟ 
شنود در موبایل كه وجود دارد. حتی دستگاه خاموش موبایل هم قابل شنود است. شنودهای بین‌المللی هم خیلی جدی است و سیستم‌های اندروید كه وضعیت را بدتر كرده است. وقتی استفاده می‌كنید از طریق برج‌های سلولی هم می‌توانند محل شما را پیدا كنند. مثلا سایت ویكی پدیا یك سایت آدرس اینترنتی است اما در جنگ سی و سه روزه بیشترین آدرس منزل رزمندگان را این سایت داد به اسرائیل. گوگل و... هم همین طور. این‌ها درست است كه ظاهرشان خدماتی است اما در واقعیت در حال جمع‌آوری اطلاعات هستند.

بحث من اصلا بین‌المللی نیست. بحث داخلی شنود است. 
نه این طور نیست. بگذارید اول اروپا را مثال بزنم. در اروپا تمامی مكالمات تلفنی ضبط می‌شود.

در ایران ضبط نمی‌شود ؟ 
خیر. در همین اروپا حدود یك سال و نیم پیش بود یك ایرانی كشته شده بود ظرف هشت ساعت توانستند قاتلش را پیدا كنند. از طریق همین مكالمه. اصلا روز به روز آزادی بشر بیشتر گرفته می‌شود. آزادی كه خدا داده توسط بشر گرفته می‌شود. لندن یك روزگاری با ۴ هزار دوربین كنترل می شد الان با ۶۴ هزار دوربین كنترل می‌شود. بعضی جاها نیاز است برای امنیت مردم این اتفاق بیفتد. اما در ایران آن طور كه مردم فكر می‌كنند نیست و برابر ماده ۲۵ قانون اساسی اگر قاضی در مسیر بررسی پرونده به این نتیجه رسید خطی باید كنترل شود، این كار را می‌كند.

در مورد پیامك و ایمیل و. .. چه ؟ 
همه همین طور. حتی من وزیر هم نمی‌توانم بدون مجوز قاضی كاری كنم. یكی از دوستان می‌خواست به ایمیل و تلفن خانواده‌اش دسترسی داشته باشد به ما هم گفت، ما هم گفتیم اما نتوانست. اپراتور حق ندارد در این زمینه بدون دستور قاضی كاری كند.

ماجرای اینترنت حلال چیست؟ 
ما پیشنهاد دادیم كه بین كشورهای اسلامی این اینترنت حالا راه بیفتد و كشوری دیگری هم خواست بیاید از این استفاده كند. موارد علمی هست اما موارد اخلاقی در این اینترنت جایی ندارد.

مثلا در اینترنت حلال فیس بوك جایی دارد؟ 
خیر ندارد.

وضعیت شبكه تلفن همراه در ایران را چطور ارزیابی می‌كنید؟ 
تا تاریخ ۲۸/۱۲/۱۳۹۱ صد و سیزده میلیون و شصت و شش هزار و چهارصد و چهل و سه سیم‌كارت به مردم واگذار كرده‌ایم. البته از این جدا ۵۹ میلیون سیم‌كارت فعال است. اگر بخواهم به وضعیت تلفن ثابت هم اشاره كنم باید بگویم ضریب نفوذ تلفن ثابت تا پایان سال ۹۱ ، ۱۶/۳۶ صدم درصد بود در كل وضعیت ارتباطات در ایران مناسب است. مثلاً در حوزه روستاها از ۶۲۴۰۳ روستا ۵۲۴۶۵ روستا دارای ارتباط تلفنی است.

بسیاری از روستاها دارای دفتر خدمات ارتباطی آی سی تی هستند ازظرفیت این دفاتر به درستی استفاده می‌شود؟ 
۹۸۶۱ روستا دارای دفتر خدمات آی سی تی هستند و دفاتر ۶۰۰۰ روستای دیگر كلید خورده یارانه یك و شش میلیون خانوار روستایی و سود سهام عدالت دو و نیم میلیون خانوار از طریق همین دفاتر پرداخت می‌شود.

وضعیت واگذاری خطوط پرسرعت اینترنت چگونه است؟ همواره كاستی هایی در این زمینه مطرح می‌شود. 
چهار میلیون و هشت هزار مشترك خطوط پرسرعت اینترنت داریم این درحالی است كه در سال ۸۴ ، ۷۹۰۰۰ مشترك خطوط پرسرعت وجود داشت. بررسی ما نشان می‌دهد رشد درخواست اینترنت در ایران بالاست البته ما مذاكراتی با سایر دستگاه‌های اجرایی كه فیبر نوری در اختیار دارند انجام دادیم. تا بتوانیم از پتانسیل آن‌ها برای بهبود شبكه استفاده كنیم. وزارتخانه‌هایی مانند نیرو، راه و ترابری و ... فیبر نوری دارند. كه ما می‌توانیم از فیبر آنها استفاده كنیم در كل ۲۰۸ هزار كیلومتر فیبر نوری در كشور وجود دارد.

در سال‌های اخیر حملات سایبری امنیت اطلاعات در ایران را با خطر مواجه كرد، در این حوزه چه اقداماتی صورت گرفته؟ 
در این سال‌های حملات سایبری زیاد بود اما مراكز ما توانسته ‌اندحملات سایبری را كشف و خنثی كنند.

سؤالی كه مطرح است این است كه وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات با پست بانك چه نسبتی دارد؟
پست بانك متأسفانه به خاطر نوع خصوصی سازی و مدیریت اشتباه از دست رفته است. ما به ایجاد یك خدمت جدید به نام پست مالی فكر می‌كنیم كه البته تداركات در این حوزه به عهده اداره پست است.

قانون جامع وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال پیگیری بود و شما هم مذاكراتی در این خصوص با نمایندگان مجلس داشتید، در قالب این قانون چه چیزی قرار است تغییر كند؟ 
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در كانون توجه مردم است مثلاً فلان روستا دارای ارتباط تلفنی نباشد یا مشكل قطع ارتباط داشته باشد یا سرعت اینترنت دستخوش تغییر شود نمایندگان از وزیر سؤال می‌كنند این درحالی است كه ما ابزار كافی را برای پاسخ‌گویی به این خواسته‌ها در اختیار نداریم در این قانون قرار است مسئولیت‌ها و اختیارات متناسب یكدیگر شود.

چندی پیش شركت ایرانسل با برگزاری مسابقه پیامكی كه حاوی توهین به اهل تسنن بود فضا را كمی ملتهب كرد آیا بروز این اتفاقات هم به دلیل ناكافی بودن اختیارات وزارتخانه است؟ 
البته ما در این زمینه تذكرهای لازم را به این اپراتور داده‌ایم چرا كه هر اقدامی كه سبب ایجاد تفرقه میان مسلمانان شود از نظر ما مورد تأیید نیست. مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تأكید دارند كه نباید اقدامی انجام داد كه سبب تفرقه شود. دادستان هم در این رابطه در اقدامی شایسته و خوب اعلام جرم كردند. به هرحال همین اپراتور هم محتوای تمامی مسابقات پیامكی و .... را چك نمی‌كند به همین خاطر یك چنین اتفاقی رخ داده است.

رئیس‌جمهور در گزارش عملكرد دولت اعلام كرده است كه قیمت سیم‌كارت تلفن همراه از بالای یك میلیون تومان به سه هزار تومان رسیده است این درحالی است كه سیم‌كارت همراه اول هنوز هم در برخی از موارد بالای یك میلیون تومان قیمت دارد. 
خب این سیم‌كارت با سیم‌كارت سه هزار تومانی اپراتور دیگر هیچ فرقی ندارد. بعضی‌ها به خاطر كلاس از سیم‌كارت‌های ۰۹۱۲ استقبال می‌كنند و قیمتش را بالا می‌برند. منظور من سیم‌كارت‌های رند نیست. حتی سیم‌كارت‌های غیر رند هم طرفدار دارد به همان خاطر كه گفتم.

گرانترین سیم‌كارتی كه در ایران فروخته شده چقدر قیمت داشته؟ 
یك سیم‌كارت رند بود كه به قیمت ۹۰۰ میلیون تومان فروخته شد.

حالا به وزارتخانه برگردیم، ماجرای مشاوران شما چه بود؟ گویا بیش از تعدادی كه باید مشاور نصب كرده بودید؟ 
این یك اشتباه اداری بود . پست‌های مشاورهای قبلی حذف نشده بود . به بعضی مشاغل هم حكم مشاوره برچسب خورده است مثلا رئیس بازرسی و مشاور وزیر. طبق قانون وزیر می‌تواند ۱۰ مشاور داشته باشد ما حساب كردیم ۱۲ مشاور داشتیم . این به دلیل بی دقتی دفتر بود . برای بعضی هم حكم زدیم كه برای تایید بروند حراست اما آنها بعد از این مرحله دیگر مراجعه نكرده بودند در نتیجه احكام آنها بدون آنكه حكم رسمی داشته باشند مانده بود . به همین دلیل یك اشتباه محاسباتی و اداری در تعداد مشاوران اتفاق افتاده بود.

خب در این دوره وزارتتان بهترین و بدترین خاطره‌تان چیست؟ 
خاطره خوب كه كم نیست، اما خاطره بد این بود كه دستوراتمان به سطح پایین نمی‌رسید. من در نیروهای مسلح بودم. آنجا هر دستوری داده می‌شود بدون توقف تا پایین‌ترین سطح می‌رود اما اینجا اصلا این‌ طور نبود و فكر می‌كنم ساختار اداری ایران باید اصلاح شود. بعضی در موارد معدودی ما شاهد بودیم دستورات اداری به دست سطوح پایین‌تر می‌رسد.

انگار چند روز پیش آقای واعظی وزیر پیشنهادی آقای روحانی از وزارتخانه بازدید داشته‌اند. در جریان بودید؟ 
من این مطلب را تایید نمی‌كنم. البته ما از حضور هر كسی كه بخواهد خدمت كند استقبال می كنیم. بنده خودم حاضر بودم ایشان را دعوت كنم تا به وزارتخانه بیایند و در راستای خدمت هر چه بیشتر به مردم و كشور تعامل داشته باشیم.


طبقه بندی: اخبار فناوری،  سوالات و جواب نظرات، 
برچسب ها: شنود، وزیر ارتباطات، اینترنت، فیس بوک، اینترنت حلال، نامی، واعظی،  

  • لحظه ها
  • بیا 2 اینجا
  • ضایعات